Zaburzenia trzymania moczu występujące w otyłości.

Wszystkie stany, które długotrwale obciążają mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do ich dysfunkcji. Mowa tu o takich stanach jak ciąża i poród, starzenie się, czy nawet rodzaj wykonywanej pracy, ale również nadwaga, a zwłaszcza otyłość. Masa ciała ma ogromy wpływ na to jak pracuje nasz cały organizm. Wiele badań naukowych potwierdza, że nadwaga i otyłość są bezpośrednio związane z nietrzymaniem moczu. Otyłość jest niezależnym i jednym z najważniejszych czynników ryzyka pojawienia się wysiłkowego i mieszanego nietrzymania moczu.

Doniesienia naukowe pokazują, że wzrost BMI ( wskaźnik masy ciała) o każde 5 jednostek skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu podczas zwykłych codziennych czynności od 60% do nawet 100%! Tzn. że wzrost ciężaru ciała np. z 70 do 80 kg u kobiety mierzącej 1,65 m wzrostu to 2x większe ryzyko nietrzymania moczu. Dokładna przyczyna związku otyłości z występowaniem nietrzymania moczu nie jest jednak jasna.

Niektóre badania sugerują, że nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. To z kolei zwiększa ciśnienie w pęcherzu moczowym oraz wpływa na ruchliwość cewki moczowej prowadząc do wysiłkowego nietrzymania moczu. Ponadto otyłość może doprowadzić do przewlekłego odkształcenia, rozciągnięcia i osłabienia struktur podtrzymujących układ pęcherza i cewki moczowej, nerwów i mięśni okolic miednicy, co również jest przyczyną nietrzymania moczu.

Zarówno w formie wysiłkowego jak i z niepowstrzymanego wolą parcia. Możesz łatwo sama sprawdzić czy masz się czym martwić, a także łatwo sprawdzić czy obniżenie ciężaru ciała wpływa na system trzymania moczu. Warto więc się odchudzać nie tylko po to, żeby wyglądać i czuć się lepiej.

Redukcja masy ciała wykazała pozytywny wpływ na objawy nietrzymania moczu. U kobiet, które zredukowały swoją masę ciała o jedynie 5%, zanotowano spadek częstości występowania epizodów nietrzymania moczu o 50%! Utrata wagi wraz z zachowaniem odpowiedniego stylu życia, w tym zbilansowanej diety i ćwiczeń fizycznych, prowadzą do poprawy objawów nietrzymania moczu. Niestety ten wysiłek należy podjąć. Pamiętaj, że dno miednicy wykonuje ciągłą pracę podczas całego dnia.

Mięśnie muszą być odpowiednio przygotowane do codziennego trybu życia. Chodzisz, kichasz, śmiejesz się i skaczesz, ale musisz pamiętać, że nie bez różnicy dla mięśni dna miednicy jest to, jaki masz ciężar ciała. Dlatego tak ważne jest aby już od najmłodszych lat dbać o dobre nawyki, nie tylko w zakresie zalecanego ruchu, ale i naszego odżywiania.

Gdy nasz organizm daje o sobie znać, że coś nie działa prawidłowo, to nie skupiaj się tylko na jednym, problematycznym obszarze.

Zadbaj o siebie kompleksowo, a na pewno szybko zobaczysz efekty.