Obniżenie macicy

Poniżej rozrysowany jest prosty schemat opuszczenia narządu rodnego wg zmodyfikowanej skali Badena-Walkera

  • Stopień 1. i 2. może nie dawać objawów lub są one dyskretne - omówiłem je we wcześniejszych postach.
  • Stopień 3. i 4. sprawia już poważne dolegliwości. Oprócz nasilającego codziennego dyskomfortu największy problem może sprawiać zatrzymanie stolca i/lub moczu.

O ile zatrzymanie stolca nie niesie ze sobą znacznych zdrowotnych konsekwencji o tyle zatrzymanie oddawania moczu jest już poważnym problemem. Niestety zatrzymanie odpływu moczu lub jego znaczne utrudnienie docelowo uszkadza nerki w ich funkcji odtruwania organizmu. Daje to objawy „zatrucia organizmu”, niedokrwistość, mniejszą wydolność fizyczną, apatię, ziemisty kolor skóry i bólów w okolicy lędźwiowej – co jest uciążliwe i akceptowalne tylko do pewnego czasu. Uszkodzenie nerek w końcowej fazie doprowadza do konieczności dializ.

Postępowanie w leczniu można podzielić na zachowawcze – rozumiane jako brak interwencji chirurgicznej i chirurgiczne – zależne od lekarzy.

Zachowawcze – stosuje się specjalne urządzenia zwane pessarami Pessary kostkowe lub Tampony podpierające. Przy pewnej wprawie można samemu dobrać rozmiar i rodzaj (kształt) pessara ale jest to z reguły domena lekarza. Natomiast tampon jest prostszym urządzeniem i odpowiednio zaaplikowany może spełnić swoją funkcję w podtrzymywaniu narządu rodnego. Sposób dobrania zamieściłem w poprzedzających postach. Należy podkreślić, że jest to zwykle postępowanie czasowe, choć w przypadku akceptacji takiego stanu rzeczy, czas używania może być bardzo długi.