Zaburzenia trzymania moczu występujące w menopauzie.

Kobietom wchodzącym w okres okołomenopauzalny często towarzyszy lęk przed nieznanym. Nie wiedzą czego oczekiwać, na jakiego rodzaju fizyczne i psychiczne zmiany się przygotować. Problemy ze sprężystością, mniejszą podatnością struktur i nawilżeniem sfer intymnych. Zmiany w poziomie hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową skutkują zmniejszeniem poziomu estrogenów i ich metabolitów, mają także wpływ na narządy rozrodcze kobiet. Pojawia się problem z suchością pochwy u kobiet dojrzałych.

Nie wszystkie kobiety wchodzące w okres menopauzy doświadczają tych objawów. Często mniejsze nasilenie zmian związane jest ze zwiększonym ciężarem ciała – co jest konsekwencją większej ilości tkanki tłuszczowej, bardzo aktywnej hormonalnie. Pojawia się także zwiększona podatność na nawracające infekcje intymne.

Niższy poziom estrogenów oraz cieńsza niż dotychczas wyściółka pochwy, ma wpływ nie tylko na odczuwalną suchość w narządach rodnych ale i zwiększoną podatność na infekcje. W konsekwencji pojawia się osłabienie mięśni i powięzi podtrzymujących narząd rodny i pęcherz moczowy, co przekładać się może nawet na obniżenie narządów płciowych. Elastyczność struktur zanika.

Pojawiają się także zaburzenia w regulacji neurologicznej mechanizmów kontroli oddawania i utrzymania moczu. Niedobór estrogenów może skutkować przesunięciem macicy lub pęcherza w kierunku kanału pochwy, co może stać się przyczyną problemów z utrzymaniem moczu, zarówno na drodze wysiłkowego nietrzymania jak i z tzw. OAB – pojawia się zespołu pęcherza nadwrażliwego – parcia naglące – natychmiastowa chęć oddania moczu, częstomocz, brak możliwości zatrzymania strumienia moczu po rozpoczęciu mikcji…